ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Dołącz do naszych wolontariuszy i razem zmieniajmy świat na lepszy! Pomóż nam dbać i walczyć o wolność! Pomóż zacząć od nowa tym, którzy dopiero ją odzyskali!

Czym jest wolontariat?

Jest to dobrowolna, nieodpłatna praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa. Wolontariuszem jest ten, kto świadomie i bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, czy też instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Jednak nieodpłatnie nie oznacza, że bez korzyści! Wolontariat przynosi wiele profitów również samym wolontariuszom.

Jakie są zasady współpracy?

Wolontariusze podpisują z Fundacją Light House umowę wolontariacką, w której określa się m.in. czas trwania współpracy, rodzaj pracy świadczonej na rzecz konkretnego programu lub projektu, a także minimalną ilość czasu, jaką dana osoba zobowiązuje się poświęcać na współpracę. Reguły współpracy na zasadzie wolontariatu określa Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Ile czasu trzeba poświęcić na współpracę w ramach wolontariatu?

To zależy od konkretnego projektu, który w danym czasie będzie realizowany. Większość z naszych działań to programy długofalowe, wymagające od nas wszystkich - a więc i również od wolontariuszy - regularnego zaangażowania. Ale organizujemy również eventy, akcje i kampanie informacyjne, gdzie potrzebne jest zaangażowanie krótkotrwałe, lecz intensywne. Wolontariat z natury rzeczy nie wymaga pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Zastanów się, ile faktycznie możesz go poświęcić. Jeden czy dwa dni w tygodniu, godzinę lub więcej dziennie? Albo godzinę lub dwie w tygodniu. Wybór należy do Ciebie.

Co możesz zyskać będąc wolontariuszem?

zdobędziesz doświadczenie, które podniesie twoją pozycję na rynku pracy i zwiększy twoje szanse na zainteresowanie pracodawców twoją osobą. Jeśli jesteś młodym człowiekiem i nie podejmowałeś jeszcze pracy zarobkowej, wiedz o tym, że pracodawcy ogromnie cenią doświadczenie uzyskane w pracy na zasadzie wolontariatu. Nauczysz się pracy zespołowej, komunikacji interpersonalnej, zarządzania zadaniami oraz swoim czasem.

odkryjesz swoje nowe talenty i umiejętności, o których być może nie masz pojęcia, że je posiadasz :) Różnorodność działań prowadzonych przez Fundację Light House oznacza, że zadania, jakie będziesz mógł wykonywać, będą różne. Niektóre z nich być może będziesz wykonywać pierwszy raz i okaże się, że w czymś jesteś świetny.

poczujesz satysfakcję z pomagania innym. W życiu każdego z nas ważną rzeczą jest to, aby czuć się potrzebnym, przydatnym. Poczujesz, że bierzesz osobisty udział w ważnej misji pomagania ludziom skrzywdzonym i cierpiącym. Staniesz się również bardziej wrażliwy na potrzeby innych.

Poznasz nowych ludzi, nawiążesz przyjaźnie.

Czy wolontariat gwarantuje ubezpieczenie?

Na mocy umowy każdy wolontariusz jest ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli znajduje się w trakcie
wykonywania działań dla Fundacji, chyba, że nie chce korzystać z ubezpieczenia lub ubezpieczony jest gdzie indziej.
Wszystkie informacje o przysługujących wolontariuszowi ubezpieczeniach znajdziesz w poniższym linku:

INNE SPOSOBY BY SIĘ ZAANGAŻOWAĆ